Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Pöttinger zamknął rok obrotowy 2023/2024. Zaskoczenia nie ma

Dodano: 01.10.2024
Firmy Pöttinger podsumowała rok obrotowy 2023/2024. Jest gorszy procentowo o 23,4% fot. materiały prasowe
Firmy Pöttinger podsumowała rok obrotowy 2023/2024. Jest gorszy procentowo o 23,4% fot. materiały prasowe

Nie ulega wątpliwości, że w tym roku spadki sprzedaży na rynku maszyn rolniczych dotknęły wszystkich producentów. Potwierdzają to dane firmy Pöttinger, która podsumowała rok obrotowy 2023/2024. Jest gorszy kwotowo o 150 mln euro i procentowo o 23,4%. Kolejny rok obrotowy, który zakończy się w lipcu 2025 r., austriacki producent planuje zamknąć wynikiem ok. 470 mln euro.

John Deere Essentials to pakiet rolnictwa precyzyjnego w niższej cenie

John Deere Essentials to pakiet rolnictwa precyzyjnego pozwalający wejść na ten poziom farmerom, których do tej pory powstrzymywała cena takiej inwestycji. W porównaniu do dotychczasowej została ona mocno zredukowana i wynosi teraz 13 900 zł netto za zestaw sprzętowy plus koszt licencji czasowej. Tak dobrej ceny jeszcze nie było.

Czytaj dalej

Szacuje się, że odbicie od dna na europejskim rynku maszyn rolniczych nastąpi pod koniec 2025 r. Do tego czasu producenci maszyn i ich dealerzy muszą zacisnąć pasy. Pöttinger jest w tej grupie na dobrej pozycji, bo jest już uznaną marką na rynku maszyn zielonkowych i coraz silniejszą w zakresie sprzętu uprawowo-siewnego. Tacy producenci są przygotowani na gorszą koniunkturę w branży i ich biznes jest niezagrożony.

Niemcy i Francja generują ponad 1/3 obrotu

Rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Grieskirchen w Austrii po dwóch latach wzrostów (2021/2022 plus 25% i 2022/2023 plus 27%) osiągnęło wspominany we wstępnie spadek 23,4%. Kwotowo rok obrachunkowy 2023/2024, Pöttinger zamknął wynikiem 491 mln euro. Bardzo duży udział (90%) ma w nim eksport.

2025 – 

pod koniec tego roku ma nastąpić odbicie od dna na europejskim rynku maszyn rolniczych,

– Kluczowym krajem, mimo znacznych spadków obrotów pozostają Niemcy (18,2% całego obrotu 2024) oraz Francja (17,1 %) i Austria (10,4%). Pozostałe ważne z punktu widzenia sprzedaży kraje to Szwajcaria, Polska, USA, Czechy, Włochy, Wielka Brytania, Ukraina i Kanada – informuje austriacki producent.

Pöttinger zatrudnia 2216 pracowników reprezentujących 37 narodowości. Oczywiście najwięcej jest Austriaków (1266 pracowników). Maszyny produkowane są w pięciu zakładach w Europie, Dwa znajdują się w Austrii (Grieskirchen, St. Georgen koło Grieskirchen), pi po jednym w Niemczech (Bernburg), Czechach (Vodnany) i we Włoszech (San Vito al Tagliamento).

Juliusz Tyrakowski, szef Pöttinger Polska fot. TRAKTOR24
Juliusz Tyrakowski, szef Pöttinger Polska fot. TRAKTOR24

Pöttinger w Polsce nadal mocny w zielonkach

Na naszym rynku Pöttinger odnotował obrót w wysokości 22 mln euro, w tym sprzedaż maszyn 20 mln i części 2 mln. Austriacki producent nadal jest najsilniejszy w maszynach zielonkowych, które w Polsce stanowiły 60% wartości sprzedaży. Kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki i przyczepy samozbierające z logo Pöttinger pracują w Polsce od lat i zdobyły renomę niezawodnego sprzętu o wysokiej jakości.

90% – 

to udział eksportu w całkowitej sprzedaży firmy Pöttinger.

– Marka Pöttinger ugruntowała swoją pozycję lidera na polskim rynku maszyn do zbioru zielonek. Potwierdzają to udziały w rynku określone na bazie raportów sprzedaży w Polsce udostępnione przez wszystkich ważnych producentów maszyn, w tym producentów z Polski – czytamy w komunikacie prasowym. Pod określeniem producentów z Polski kryje się firma Samasz. Od końca roku 2023 jest ona członkiem Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Maszynowego – VDMA. To podmiot zrzeszający ponad 3600 europejskich firm specjalizujących się w inżynierii mechanicznej i instalacyjnej.

Pomimo trudnej sytuacji rynkowej, perspektywy dla firmy Pöttinger są w naszym kraju optymistyczne. Stoją za nimi polscy producenci mleka, którzy są mocnym graczem na rynku europejskim. W porównaniu do innych krajów UE, mają niskie koszty produkcji i dzięki temu wygrywają rywalizację międzynarodową. Rynek maszyn zielonkowych maluje się więc w jasnych barwach.

Pöttinger zakład w Grieskirchen fot. materiały prasowe
Pöttinger zakład w austriackim Grieskirchen fot. materiały prasowe
Austriacki producent nadal jest najsilniejszy w maszynach zielonkowych, które w Polsce stanowiły 60% wartości sprzedaży, Uprawowo-siewne z wynikiem 40% ustępują im więc niewiele fot. TRAKTOR24
Austriacki producent nadal jest najsilniejszy w maszynach zielonkowych, które w Polsce stanowiły 60% wartości sprzedaży. Uprawowo-siewne z wynikiem 40% ciągle gonią zielonkowe, ale wzbudzają coraz większe zainteresowanie polskich rolników fot. TRAKTOR24
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami